slaskie

„Proszę wstać, Sąd idzie!” - te słowa usłyszeli 19.10.2018 r. o godz. 12:00 uczestnicy jednej z najważniejszych spraw w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej. Sprawa bez precedensu, ale sprawiedliwości stało się zadość.

Wokanda 1 Wokanda 3

Nieco wcześniej młodzieży z klas VII i VIII Zespołu Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej uczestniczyła w prowadzonych przez nas warsztatach ukazujących różne sposoby rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są zasady postępowania mediacyjnego, w jaki sposób przeprowadzane są sesje mediacyjne, i jaki może być wynik polubownego rozwiązywania konfliktów. Uczestnicy zajęć poznali też podstawowe pojęcia związane z procesem sądowym, oraz m.in.  z obowiązującymi procedurami oraz przebiegiem typowej rozprawy odbywanej w Sądzie.

Warsztat 3

Po sporej dawce wiedzy teoretycznej młodzież, po raz pierwszy w naszym regionie, miała okazję wziąć udział w symulowanej rozprawie karnej z udziałem przedstawicieli dąbrowskiego Sądu Rejonowego, Prokuratury Rejonowej oraz środowiska Adwokackiego. Dopiero praktyczne ukazanie działania Sądu pozwoliło młodzieży zrozumieć, w jaki sposób przebiega proces – od ustalenia winy po wymierzenie kary.

Wokanda 2Wokanda 6

Mimo, że cała rozprawa opierała się o znaną bajkę "O Czerwonym Kapturku" , a uczestnicy byli poprzebierani całość wyglądała bardzo poważnie. 

Wokanda 8Wokanda 4Wokanda 9Wokanda 16

 

Odczytanie mowy końcowej Przez Pana Prokuratora oraz Przez Panią Adwokat zamknęło główną część rozprawy. Następnie dzieci razem z Panią Sedzią dyskutowali - długo i merytorycznie-  czy przedstawione Wilkowi zarzuty i jego wyjaśnienia - wyczerpują znamiona przestępstwa?  Jeśli tak - to  jaką karę należy zastosować ?  Pani Sędzia omówiła także na czym polega uniewinnienie, co wywołało kolejną falę dyskusji. Odbyło się głosowanie, ponieważ decyzja nie była wcale prosta, albowiem Wilk miał wiele do powiedzenia na swoją obronę, a Pani Adwokat przedstawiła okoliczności wydarzeń, jako "stan wyższej konieczności".

A wyrok musiał zapaść sprawiedliwy ..

Wokanda 7

 

Radość Pana Prokuratora z wyroku skazującego Wilka na karę 6 miesięcy prac społecznych, naprawienie spiżarni w domku Babci, odkupienie sukienki Czerwonemu Kapturkowi i udział w warsztatach radzenia sobie z agresją :)

Wokanda 01

Pani Sędzia prowadziła rozprawę bardzo sprawnie, pilnując aby zachowania wszystkich uczestników były zgodne z zasadami panującymi na sali sądowej, a wypowiedzi pokrzywdzonych, świadka oraz oskarżonego były protokołowane.

W całą akcję byli zaangażowani przedstawiciele Sądu Rejonowego i  Prokuratury Rejonowej w Dąbrowie Górniczej oraz środowiska Adwokackiego, którzy doskonale spełnili swoje zawodowe zadanie, jakie wykonują na co dzień.

Projekt doszedł do skutku również dzięki naszym Partnerom: Warsztatom Terapii Zajęciowej „Otwarte serca” z Dąbrowy Górniczej oraz Środowiskowemu Domu Samopomocy „Ostoja” z Czeladzi, którzy odpowiedzialni byli za realistyczne kostiumy. Osobami, do których jest kierowany projekt to uczniowie Katolickich Szkół w Dąbrowie Górniczej. 

Wokanda 18

Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego projektu, a w szczególności osobom biorącym udział w rozprawie serdecznie dziękujemy.  

To jednak nie koniec projektu. Teraz młodzież, która uczestniczyła w rozprawie weźmie udział w konkursie na najciekawszą „apelację od wyroku”. Już nie możemy się doczekać :)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------